piątek, 1 marca 2013

Akcesoria krawieckie - kilka słów o ich zastosowaniu

Z okazji urodzin zamówiłam sobie trochę "dodatków" do mojej maszyny :-)
Między innymi kupiłam nowe igły - niektórych (np. podwójnej) nigdy wcześniej nie używałam.Do mojego zestawu dołączyła również stopka do ściegu owerlokowego
Stopka firmy Janome. Bardzo łatwa w montażu ale to już pewnie wiecie :-)
Pierwszy raz wykorzystałam ją szyjąc spodenki dla swojego synka (jak na razie ostatni bo spodnie skończyłam szyć wczoraj ;-) ).
Nie mam overlock'a więc potrzebowałam coś co ułatwi mi obrzucanie krawędzi. Wszystkie rzeczy jakie wcześniej szyłam, szyłam albo "na zakładkę" albo obszywałam ściegiem zygzakowym - co zabierało mi dużo czasu. Obszywanie zygzakiem nie zawsze wychodziło mi idealnie (pewnie to jeszcze kwestia słabych umiejętności) ale przede wszystkim czas jaki musiałam na to poświęcić był dla mnie lekko stracony.
Zamontowałam stopkę i zaczęłam obszywać.
Użyłam ściegu zygzakowy specjalny inaczej nazywany ścieg trójskok.Szerokość ściegu ustawiłam na 5 - tak aby nitka obejmowała obydwa druciki.
Długość ściegu ustawiłam na ok. 0,5.

O to efekt

Cieszę się że zdecydowałam się na zakup tej stopki. Znacznie ułatwiła mi pracę i skróciła czas szycia. Znajdujący się z boku stopki prowadnik ładnie prowadzi materiał. Tak naprawdę nie trzeba za bardzo się skupiać czy też prowadzić tkaniny bo prowadnik dobrze ją ustawia.
Nie mam owerlocka i pewnie długo mieć nie będę więc stopka jest dla mnie dobrym rozwiązaniem. Myślę że dla tych którzy nie mają zamiaru kupować overlocka  (z różnych przyczyn) z czystym sumieniem mogę polecić tą stopkę.

2 komentarze:

  1. Prowadnik z boku podsuwa też wystające z materiału niteczki, które mogą być potem ujęte przez ścieg. I brzeg ładniej wygląda ;-)

    Ania

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam tą stopkę w zestawie razem z maszyną do szycia, obecnie nie wyobrażam sobie szycia bez niej. Pozdaje ona pięknie i równo materiał, nawet cienkie i bardzo strzępiące się tkaniny, ładnie obszywa i nitki porostu się chowają :) Wygląda to bardzo ładnie i estetycznie. Jednak ja do obrzucania stosuję typowy ścieg owerlokowy u Ciebie na maszynie to jest nr.16. Jak używałam tej stopki do ściegu nr.3 to za każdym razem na tych drucikach,każda igła mi się łamała a też miałam rozstaw 5.... Tak się zastanawiam dlaczego mi się igły łamią a Tobie nie przy tym ściegu, tą stopką??? Ja natomiast ścieg nr.3 stosuję do podwijania dzianin, jest on lepszy niż zwykły zygzak i ścieg owerlokowy (dzianina zbyt się faluje)

    OdpowiedzUsuń